O Fertuche

Projekt Fertucha nie je nový, existuje už niekoľko rokov. Po dlhom čase prišiel ten správny čas na to, aby som vám ho predstavila komplexne, na jednom mieste, a to práve na tejto stránke. 

Príbeh Fertuchy vznikol za neočakávaných okolností…

Začalo sa to nevinnou žiadosťou ušiť fertuchu na grilovanie. Neskôr prišla požiadavka na fertuchu ako ochranný pracovný odev  a potom sa rozbehli zákazky – fertuchy pre záhradkárske účely. Základom bola rifľovina a uprecyklované materiály. Niekedy v tom čase mi v hlave skrsla myšlienka skĺbiť praktickosť s krásou z recyklovateľných materiálov – a to je proste moja Fertucha.

Láska k šitiu je vo mne zakorenená už od detstva, kedy som sa ako každé zvedavé dieťa motala okolo dospelých a pozorovala ich. Moja babka bola dedinská krajčírka a jej „singerka“ mi učarovala. Začala som šiť najprv pre seba, potom pre syna, naučila som sa patchworkovú techniku, ktorú dodnes rada využívam vo svojej tvorbe.

Moje portfólio je zamerané najmä na fertuchy, tašky, kabelky, obaly na notebooky a určité druhy oblečenia. Niektoré tašky a kabelky opustili hranice nášho štátu, čo ma nesmierne teší, a našli svoje miesto v Mníchove, Berlíne, Dubaji alebo napríklad Kanade či v USA. Keďže sa rada púšťam do nových vecí, ktoré sú pre mňa výzvou, do môjho portfólia patria aj kostýmy na divadelné predstavenie, ale aj hračky a podložky či deky pre deti. Každú výzvu beriem ako krok vpred…

Fertucha – kreatívne šitie

Fertucha neznamená len šitie praktických záster – fertucha môže byť napríklad aj súčasťou kreatívneho odevu na bežné nosenie. Veď prečo nebyť odvážny a neotvoriť svoju myseľ novým možnostiam?

Mojím cieľom je inšpirovať druhých, zaujať kreatívnymi detailmi a dať druhý život materiálom, ktoré by inak skončili v koši. Fertucha pre mňa znamená skromnosť a odvahu zároveň v tom, čo robím (presne tak, ako som sa to naučila od mojej babky). Fertucha je začiatok novej cesty, ktorou sa s pokorou vydávam…

Fertucha