Udržateľnosť

Udržateľnosť v móde pre mňa znamená hlavne ekologický prístup k voľbe materiálov – dať nepotrebným látkam nový život v podobe originálnych a nadčasových kúskov. Toto je zopár milých príbehov o tom, ako som ušila fertuchy, kabelky alebo iné doplnky z látok, ktoré by inak skončili v koši.

Fertuch z „čistého odpadkového koša“

Základom sú staré rifle a ústrižky z látok a nití. Na tejto fertuche som si vymyslela nevšedné gombíčky, ktoré som s obľubou používala a stále rada používam aj na tašky. Znovu som použila nepotrebnú látku, ktorú som pekne obtočila do slimáčika, a gombík je na svete.

 

Táto fertucha je určená do záhrady a vrecká na drobné náradie tu rozhodne nesmú chýbať.

Rifľová elegancia

Túto tašku som šila ako darček pre moju sestru. Použila som staré rifle, zvyšky látky, z ktorej sa robili vertikálne žalúzie, a kopec nastrihaných látok a nití, ktoré som pri strihaní dávala do „čistého odpadkového koša“ pre ďalšie použitie.

 

Taška je hlboká, na zips a s vnútornými vreckami. Moja sestra si ju nevie vynachváliť, lebo je pevná a od bežných rozmarov, ktoré ženy nosia v kabelke, je schopná odniesť aj nákup.

 

Čo hovoríte? Pozdáva sa vám?

Bola raz zamatová vestička

Týmto odvážnym názvom som pomenovala malú kabelku, ušitú z krásneho tmavomodrého zamatu, z ktorého bola predtým ušitá vesta. Mám rada second hand – nielen preto, že v tam nájdete originálne kúsky, ale hlavne kvalitné látky.

 

Strieborná niť si so mnou šibalsky a neposedne zahrávala, pokiaľ som ju nedostala na svoje miesto. A gombička – dizajnový detail, ktorý dodá šmrnc.

Keď vlna rozkvitne

Doma chováme ovečky – kosačky a mali sme aj také, ktoré bolo potrebné ostrihať. Kúsok z vlny som si uchmatla, vyčesala, oprala, vysušila a zatkala do vlnených kvietok. Veď prečo nevyužiť takýto vzácny prírodný materiál?

 

Vlna je veľmi príjemná na dotyk a svojou štruktúrou vie vytvoriť krásne dizajnové kúsky. Stačí už len trochu fantázie a ukladaním na látku sa obrazce tvoria doslova samé.

Pre vášnivú kávičkárku

Máte radi kávu? Ja ju milujem! Rozmýšľala som, aký darček urobím pre kamarátku, ktorá sa venuje káve, baristike a všetkému, čo s tým súvisí. Podmienka bola, samozrejme, káva.

 

Navštívila som pražiareň, kde som si vypýtala jedno vrece, použila staré rifle a nákupná taška bola na svete. Bonusom sú zašité kávové šupky, aby taška voňala ako čerstvo namletá káva.

Rybičky pre Kubka

Pri jednej zákazke som dostala za úlohu vytvoriť deku s rybičkami pre malého Jakubka, pretože Jakubkov otec je vášnivý rybár.

 

Keď som si prezerala zbytky látok, ktoré použijem na deku, do ruky sa mi dostala aj tmavohnedá látka s bielymi bodkami. A viete, čím je zvláštna? Z tejto látky boli ušité tehotenské šaty, ktoré nosila Jakubkova babka, keď čakala jeho maminku…